Friday , 24 September 2021
istock 000011686797small

Rea Raus: Anneli Ott esindab elutervet, teaduslikku mõtlemist, mis ei torma lippude lehvides tundmatus suunas

Võimu ja vaimu, rahva ja riigi võõrandumisest on armas Eesti rahvas rääkinud juba aastaid ning sellele probleemile tähelepanu juhtinud meie vaimne eliit, selle üle kurtnud poliitikud. Piisab kui võõrandumise märksõna guugeldada ning välja tuleb juba aastakümneid kestnud probleem, mida kirjeldatud erinevates sõnavõttudes ja artiklites.

Ka tänases, lõputu küünlapäevana keerlevas kriisis, on võõrandumine saanud uue dimensiooni. Võõrandumine mõistmisest, arusaamisest, normaalsusest, teaduskriitilisusest, inimlikkusest. Võõrandumist surutakse nüüd rahva enese sisse, me ise eemaldume üksteisest, mõistmatu ja halva tegelasena saab üha rohkem näo enda lähedane, sõber või naaber.

Rahva ja riigi edasikestmise seisukohast on tegemist oluliselt murettekitavama fenomeniga kui senine “valitsus ei tea midagi” suhtumine. See on väga ohtlik tendents. Osad meist mäletavad seda fenomeni nõukogude ajast, kus isegi sõprade ringis ei tohtinud teatud teemadel rääkida.

Inimlikkusest ja otsustamisest kriisis
Sügavate probleemide olemasolust annavad märku sageli väiksemad sündmused. Eredaks näiteks on nüüd kujunemas, paraku ka teatud osa meedia osavõtul, arusaamatu nõiajaht ühele ministrile, kelle ainuke sõnum on olnud täpselt see, mida eelmine ja praegune valitsus üksmeelselt korrutanud on.

Nimelt, et vaktsineerimine on ja jääb vabatahtlikuks terviseotsuseks. Vabatahtlikkus teatavasti eeldab korrektset informeeritust, ka riskidest ning vaba olemist mistahes sunnist või survestamisest. Lisaks on kultuuriminister andnud vajalikku eeskuju, tuletamaks meelde seda, millele endine ja praegune õiguskantslergi tähelepanu juhtinud.

Nimelt, et olulised seadused ja väärtused peavad kehtima eriti kriisiolukordades. Inimese isiklikud, tundlikud terviseandmed ei ole laadakaup, mida osta ja müüa või mida terroriseerides päevapoliitiliselt välja nõuda. Mis praeguses võõrandumise kriisis veel eriti oluline on- minister on selgelt välja öelnud, et kõik inimesed on Eestile väärtuslikud, sõltumata isiklikust terviseotsusest.

Kas mitte seesama sõnum “kedagi ei jäeta maha, olgem tolerantsed, kõik on võrdsed, kõik on olulised”- ei ole kõlanud arvajate suust enam kui kord, kui jutuks tulnud erinevate inimgruppide erisused? Teatavasti ei ole mõtet heroiseerida tolereerimist, mõistmist, kaasamist nende inimgruppide osas, kes meile niikuinii meeldivad või kuhu me ise kuulume. Mõistmist peaks harjutama ikka seal, kus vastas seisab täiesti teistsugune maailmavaade, kombed, harjumused, tervis?

Justnimelt see, sügavamate väärtuste, mõistmise, rahva kokkutoomise esindamine on toonud Anneli Ottile niipalju toetusavaldusi, see on väga paljude Eesti inimeste jaoks olnud kui inimlikkuse puhang, värske õhu sõõm ajal, mida tahab valitseda hirm, süüdistused ja võõrandumine.

Hirm ja paanika aga teatavasti pole kunagi aidanud häid otsuseid teha ning iga valitsuse liikme kohus on seda endale meelde tuletada. Anneli Ott on seda teinud. Kas meie valitsusse ei mahu üksainuke minister, kes kõneleb sadade tuhandate eesti inimeste muredest?

Kas pole mitte kogu demokraatliku ühiskonnakorralduse alus üks mõte “Ma olen sinust täiesti erineval seisukohal, kuid ma võitlen viimase veretilgani sinu õiguse eest omada seda erinevat seisukohta”?
Teadusest ja teaduslikkusest

Kriisis arutleme kogu aeg teaduse üle, kippudes unustama, et teaduses ei ole ega saagi olla ühte lõplikku tõde. Maailma tuntuimad, kuulsaimad teadlased, rääkimata filosoofidest, on sageli korranud ühte mõtet “ Mida rohkem ma tean, seda rohkem mõistan, kui vähe ma tean”.

Jaga

Vaata ka:

Tarokaart

Kirsti Timmeri tarokaardid ennustasid Uudo Sepa lahkuminekut ette

Pühapäeval puhkes skandaal Uudo Sepa ümber, kes avalikustas sotsiaalmeedia vahendusel, et läks reisil olles lahku …

auto

SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor: Soodne autosõit ei teeni ühiskonna huve

Tugeva lobitöö, hea maksulaekumise ja inflatsioonihirmu tõttu on valitsus otsustanud kütuseaktsiisi tõusu edasi lükata. Kuigi …

Tarokaart

Reede 24.09 Tarokaart on MÜNDID 5

Mündid 5 pole just heade mõjudega kaart. Seetõttu tuleks täna olla valmis mitmesugusteks tagasilöökideks ja …

Henn Polluaas.minuaeg

Jürgen Ligi: EKRE liige Enn Põlluaas on suur naljanumber

Eile toimus esimene “Raua valimisstuudio” otsesaade. Saatejuht Mihkel Raud rääkis Eesti poliitilise raskekahurväega ühiskonnas debatti ja vastakaid arvamusi …