Tuesday , 28 September 2021
aliona gumeniuk LlmYBxeuMp0 unsplash scaled

Mida süüa, et nahk püsiks noor ja terve?

Nahk vajab iga päev õiget hoolt – seda tuleb sobilike vahenditega puhastada ja kindlasti ka niisutada. Samavõrd tähtis on aga see, et nahk saaks hooldatud ka seestpoolt. Inimese eluviis ehk toitumine, uni, harjumused ja füüsiline aktiivsus mõjutavad samuti sinu naha tervist. 

Toida nahka õigesti

Toitumisharjumused ja eluviis mõjutavad kogu organismi seisundit, sealhulgas ka naha olukorda. Kindlasti ei põhjusta probleeme ainult toitumine, kuid see võib neid süvendada või rohkem esile kutsuda küll.

“Tasakaalustamata ning ühekülgne toitumine võib süvendada nahaprobleeme ja soodustada nende tekkimist,” räägib Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme. “Sagedased probleemid, mida toitumisharjumused mõjutavad on akne ning dermatiidid,” lisab ta. Inimesed, kellel on soodumus naha punetuseks ja kapillaaride laienditeks, peaksid piirama vürtsika ja rasvase toidu, kohvi ja alkoholi tarbimist.
Tasakaalustatud toitumine on kahtlemata ka mõjuv relv vananemise vastu. “Õige toit aeglustab vananemisega seotud protsesse,” kinnitab Põlme. “Üheks vananemist põhjustavaks teguriks on vabad radikaalid,” selgitab Põlme. Nendega võitlemisel on olulised antioksüdandid, mida saame puu- ja köögiviljadest ning marjadest.

Kindlasti on oluline: süüa 5 peotäit puu- ja köögivilju, suurendada teraviljatoodete osakaalu menüüs, süüa väike peotäis pähkleid-seemneid päevas. Vähendada tuleb rasvase toidu ning poolfabrikaatide tarbimist. Juua puhast vett vähemalt 2-3 klaasi päevas.

Nahk vajab vitamiine

“Selleks, et organism suudaks edukalt vabade radikaalidega võidelda, on meil tarvis antioksüdantse toimega vitamiine A, E ja C, aga ka mineraalaineid nagu seleen ja tsink,” selgitab Põlme. “Kindlasti on nahale olulised ka B-grupi vitamiinid.”

Tasakaalustatud ja mitmekülgse toitumise korral saab organism vajalikud toitained toidust kätte, aga stressirohke perioodi puhul suureneb organismi vitamiinide vajadus ja siis võib kasutada näiteks nahale mõeldud vitamiinide ja mineraalide komplekspreparaati. “Ükski toidulisand ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist,” rõhutab Põlme.

Pimedal ajal on organismi D-vitamiini vajadus suurem ning see on kindlasti üks olulisemaid vitamiine. “Toidust võib olla raske saada piisavas koguses D-vitamiini ja seepärast tasuks täpse koguse välja selgitamiseks anda vereproov,” soovitab Põlme. “Kui oled oma toidulaualt välja jätnud loomsed toidud, tuleb rohkem jälgida ka B12 vitamiini ja raua sisaldust.”

Stress

Stress, vähene uni ja ebapiisav füüsiline aktiivsus mõjutavad kogu organismi tervislikku seisundit, sealhulgas naha tervist. “Nahal võivad hakata ilmnema vananemise märgid nagu tuhm jume, kortsud ja lõtvunud nahk,” räägib Põlme.

“Stress ja kehv uni kiirendavad vananemisega seotud protsesse, regulaarne trenn aga aitab hoida naha ja organismi vormis,” selgitab Põlme. “Seepärast tasuks nii sisemise kui välise tervise nimel teha iga päev vähemalt 30 minutit mõõduka koormusega trenni.”

Allikas: Benu apteek

Jaga

Vaata ka:

vaktsiin

Müüdid ja tegelikkus: vaktsiinide koostis ja mõju

Müüdid ja tegelikkus: vaktsiinide koostis ja mõju COVID-19 vastaste vaktsiinide koostise kohta ringleb palju erinevaid …

istock 000011686797small

Teadlased kutsuvad üles vaktsineerimissurvet lõpetama

Vahendame  Objektiiv.ee artiklit Täna kohvikus Komeet ajakirjanikele esinenud teadurid Alar Aab ja Sirje Rüütel Boudinot ning …

tallinnahaigla

Tallinna Haigla rajamine sai Euroopa Komisjoni heakskiidu

Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sh Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 …

13074736t1hd2da

27.09 Ööpäevaga tuvastati 390 uut covid-19 haiget, suri 2 inimene.

27. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 161 inimest. Kokku on haiglas 195 …