Erakorralised uudised
EKREMM200420200001 635x380 1

KURB: Norstati reitingud: EKRE tõusis kõige populaarsemaks erakonnaks. Kas sellist Eestit tahtsimegi, viha, mõnitamine?

Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti viimase küsitluse andmetel kaotas pikka aega populaarseima partei staatust nautinud Reformierakond esikoha Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale (EKRE).

Viimaste tulemuste põhjal toetab EKRE-t 24,6 protsenti, Reformierakonda 24,2 protsenti ja Keskerakonda 19,7 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Loe: EKRE teeb usinasti Narvas venekeelset välireklaam. Keeleamet, tegemist keeleseaduse rikkumisega.

Loe: EKRE laus vale oma valijatele, et valitsus tahab langetada pensione ja lastetoetusi 25% võrra. Kurb on see, et nende vailjad usuvad ka seda.

Rahvuskonservatiivide toetus on viimase kolme nädala jooksul tõusnud 2,7 protsendipunkti võrra ning on ühtlasi kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest.

Reformierakonna toetus langes nädalaga 1,4 protsendipunkti võrra ning viimased kuus nädalat kestnud langustrendi jooksul on peaministripartei toetus vähenenud 6,8 protsendipunkti võrra.

Ühtlasi on Reformierakonna toetus madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat Eesti AS erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

Keskerakonna toetus tõusis nädalaga 1,3 protsendipunkti võrra.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 12,2 protsendiga, Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 8,9 protsendiga ning Isamaa seitsme protsendiga.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 43,9 protsenti ja opositsioonierakondi 40,5 protsenti vastajatest. Koalitsioonierakondade summaarne toetus pole praeguse valitsuse ametisoleku ajal veel nii madal olnud.

Tartu Ülikooli teadur Martin Mölder märkis, et kui eelmisel nädalal näitasid Norstati reitingute iganädalased tulemused, et EKRE on vähemalt ajutiselt seljatanud Reformierakonna, siis sel nädalal näeb juba ka seda, et nelja nädala koondtulemustes, mis on palju stabiilsemad, on EKRE toetus suurem kui Reformierakonna oma.

Seega esimest korda alates 2019. aasta algusest ei ole Reformierakond enam kõige populaarsem erakond Eestis.

“Tõsi, EKRE edumaa Reformierakonna ees on hetkel veel statistilise vea piires, kuid olemasolevate trendide jätkudes ei pruugi see lähitulevikus enam nii jääda. Viimase poole aasta trend näitab meile Reformierakonna toetuse kiiret langust ning EKRE toetuse järjepidevat tõusu. Lühiajalised kõikumised ei ole seda üldpilti muutunud. On selge, et see tõus ja langus ei saa igavesti kesta ning lähikuud näitavad meile, millisel tasemel jääb pidama Reformi ja EKRE toetus,” arutles Mölder.

Laiemas pildis võiks Mölderi hinnangul öelda, et viimastel nädalatel on toetusnumbrites olnud võitjad kõik peale Reformierakonna.

“Oma toetust on aeglaselt taastanud ka Keskerakond. Sotsid on kosunud kuuelt protsendilt märtsis pea üheksale protsendile ning Isamaa toetus on tõusnud viielt protsendilt mais seitsme protsendini praegu. Tõsi, Eesti 200 ei ole oma toetust kasvatanud ning see on juba pikemat aega püsinud 12 protsendi piirimail. Kuid arvestades seda, et suur osa nende toetusest ilmselt tugineb lihtsalt uudsuse lubadusele ja kuvandile, mis viidi abielureferendumile vastandudes uuele tasemele, võib lugeda seda, et taolist toetust on suudetud hoida, samuti võiduks. Valimiskastide juures oleks Eesti 200 häältesaak kindlasti väiksem,” prognoosis Mölder.

Reformierakonna langus on Mölderi sõnul ühest küljest ilmselt seletatav sellega, et nende selja tagant jookseb praegu ära toetus, mis sinna kogunes siis, kui nad olid opositsioonierakond ning suutsid enda taha tuua paljud sellised valijad, kes tegelikult ei olnud nende sügavad toetajad, kuid kes lihtsalt tahtsid väljendada oma vastumeelsust Jüri Ratase teisele valitsusele.

“Teisalt näitab see praegu aga kindlasti seda, et peaministrierakond on kiiresti jalgealust kaotamas ning mitte ainult valijaskond tervikuna, vaid ka väga palju Reformierakonna senised toetajad ei ole rahul erakonna tegevuse või tegevusetusega valitsuses,” lisas Mölder.

Allikas: BNS

Vaata ka:

Geiro

Politsei otsib 29-aastast Geirot

Politsei palub abi leidmaks 29-aastast Geirot, kellega oli lähedastel viimane kontakt eile õhtul Lähedased andsid

kaerauad

Kriminaalpolitseinikud pidasid Narvas kinni kelmuses kahtlustatava 49-aastase Maksymi

11. aprillil pidasid PPA Ida prefektuuri kriminaalpolitseinikud Narvas kinni 49-aastase mehe, keda kahtlustatakse kelmuse kaudu

error: Sisu on kaitstud!