-3.6 C
Tallinn
Laupäev 4. veebruar 2023
TervisKas pidev muusikakuulamine telefonist ja MP3 mõjutab kuulmist?

Kas pidev muusikakuulamine telefonist ja MP3 mõjutab kuulmist?

Noorte liigsest muusika kuulamisest tingitud kuulmiskahjustus muutub järjest aktuaalsemaks. Nimelt on uuringutega juba üle 10 aasta tagasi (2007) täheldatud, et umbes 14% noorukitest, kes on pikaajalised MP3-mängija, telefonist ja/või arvutis muusika vms  kuulajad, on tekkinud kuulmiskahjustus.

Igapäevases kliinilises töös väljendub see selles, et aina sagedamini pöörduvad vastuvõttudele lisaks seenioritele ka nende lapselapsed/teismelised, kes kurdavad kuulmislanguse ja muude kuulmishäirete nagu kõrvavile üle.

Kui teil on mure oma kuulmise osas, on esialgu soovitatav pöörduda oma perearsti poolt, kes kontrollib, kas kuulmislanguse põhjuseks on hoopis lahendatav põhjus, nt vaikummistus või väliskuulmekäigu infektsioon. Kui perearst on veendunud, et Teid peab suunama erialaspetsialisti poole, siis ta väljastab Teile saatekirja  kõrva-nina-kurguhaiguste (KNK) arsti vastuvõtule pöördumiseks. KNK arst selgitab välja kuulmislanguse määra (nt kas tegemist on kerge või raske kuulmislangusega), selle tüübi (nt kas tegemist on juhtivuse kuulmislangus, mis vajab medikamentoosset või operatiivset sekkumist) ja kuju (nt kuulmislangus, mis mõjutab rohkem kõrgete helisageduste kuulmist).

Foto.

Veel artikleid