2.3 C
Tallinn
Pühapäev 29. jaanuar 2023
TervisKas erektsioonihäire on ravitav?

Kas erektsioonihäire on ravitav?

Milline on erektsioonihäire mõju mehele?

Kuigi tegemist on väga sagedase haigusega, otsivad vaid üksikud abi.
• Erektsioonihäire tundub väga keeruline probleem, eriti kui see juhtub sinuga. Tavaliselt ei taheta sellest rääkida ega julgeta minna abi otsima.

NB! Telli jõuludeks kingituseks endale või lähedastele – Feng Shui Rahapuu

 
• Hirm ebaõnnestumise ees võib olla nii suur, et asjast ei räägita isegi oma partneriga ja intiimsuhet välditakse erinevaid põhjuseid otsides. Hei-hei-hei! Siin peab küll naised oma fantaasiaga eeskujuks tooma. Kes siis pole kogenud pea-, selja- või muu valuga naist, mis tabab teda just enne seksiõhtut. Või ootamatult öö otsa koristamist vajavat maja jne.
• Arusaadavalt mõjub see paarisuhtele negatiivselt.
• Mees eitab või ei tähtsusta enda jaoks probleemi.


• Mees väldib intiimsuhet, lähedus ja puudutused vähenevad. Tähelepanu! Ole loominguline!
• Mees on masendunud ja ärritunud.
• Elukvaliteet langeb.
 
• Tuntud eesti seksuoloogi sõnul praalivad need mehed seejuures saunaõhtutel oma vägitegudest, grupiseksist ja öö läbi kestnud lahingutest kõige sagedamini. Küll püütakse üksteist üle trumbata oma peenise mõõtudes kui ka skoorimises ning kord olevat ka nii juhtunud, et – oh üllatust – järgmisel päeval on mõlemad arsti­kabineti ukse taga sama probleemiga­ ootamas.

faktid erektsiooni kohta

Sul on seljataga raske töönädal. Seda kurnavat nädalat ja veelgi raskemat reedet, kui kõik-kõik pidi viimaseks töönädala tunniks valmis saama, andis alles üle elada. Ning öösiti tehtud arvutused ning ettekanded… Muidugi andsid need väsimusele ja kurnatusele veel viimasegi tõuke. Kuid see on kõik läbi ning algab kauaoodatud õhtu ja veel oodatum öö. Oled seda reedeõhtut nii väga igatsenud ja oma fantaasiates kõik pisiasjadeni läbi mõelnud.
Niisiis, õhtul läheb tegudeks ja mitte lihtsalt väheseks, vaid ikka korralikuks mitmetunniseks rajuks seksiks. Kuid mis see siis nüüd tähendab? Kõik on valmis – imeilus partner himuralt ootamas, kuid minul on midagi viga. EI SEISA?!?!???? Seda pole never-ever millalgi veel olnud, maailmalõputunne on käes. See ongi maailma lõpp…

Kas sinuga on nii juhtunud? Vean kihla, et on. Vähemalt korra.

 


Kui ülalmainitud stsenaarium on sinu elus korra juhtunud, siis see ei ole veel maailma lõpp. Pingest ja stressist tuleb jagu saada. Kui aga meheau on juba korduvalt alt vedanud, siis võib olla tegemist juba sügavama probleemiga. Ning siin ei räägi me ainult häbi- ja autundest, vaid potentsiprobleem võib olla mõne teise haiguse esimene tunnus, näiteks südamehaiguse märk. Aga nüüd asjast lähemalt.
Maailma Tervishoiuorganisatsioon on defineerinud erektsioonihäiret kui võimetust saavutada ja/või säilitada erektsiooni ehk suguühteks vajalikku peenise jäikust. Erektsioonihäire või potentsiprobleem on väga laialdane ja sagedasti esinev probleem. See ei puuduta ainult üksikuid. Varem arvati, et erektsioonihäire põhjus asub peas ja süüdi on vale emotsionaal­ne häälestatus, kuid praeguseks on leitud, et psühholoogiline põhjus esineb vaid 20% juhtudest.
Peamised põhjused võib jaotada laias laastus kolme suurde gruppi: psühholoogilised, orgaanilised (ehk mõnest haigusest põhjustatud) või mõlemast. Sageli esinevadki mõlemad: ebaõnnestumine vahekorras tekitab pingeid ja pingesolek omakorda halvendab kogu olukorda. Erektsioonihäire omakorda jagatakse kergeks, keskmise raskusastmega ja raskeks. Soomes läbiviidud uuringu põhjal võib öelda, et kerge erektsioonihäire (probleeme esineb mõnikord) ei mõjuta suguühte kordade arvu, kuid keskmise raskusastmega häire raskendab märkimisväärselt normaalset suguelu ja raske häire välistab suguelu üldse. Samast uuringust selgus, et 50aastaste meeste hulgas 67%-l oli vähemalt kerge erektsioonihäire, ehk siis veel kord kinnitus, et tegemist on väga üldlevinud probleemiga.
 
Sageli on juhtunud ka nii, et mees pöördub potentsiprobleemiga arsti juurde, kuid siis avastatakse, et arstile pöördumise algpõhjuseks olev potentsiprobleem on hoopis mõne muu haiguse esimene alarmeeriv sümptom (mehe jaoks muidugi, sest vaatamata naise pidevale vingumisele stiilis „mine arsti juurde vererõhku või kolesteroolisisaldust mõõtma”, on erektsioonihäire see, mis ta tegelikult sinna kiiremas korras viib).

Millised on peamised haiguste rühmad, mille üheks sümptomiks võib olla erektsioonihäire?

Põhjusteks võivad olla veresoonkonna haigused. Südamehaigus või infarkt, kõrgvererõhutõbi ja kõrge kolesteroolitase veres ning ateroskle­roos (arterite lubjastumine) mõjutavad kõik verevoolu peenises. Veresoonkonna haigus on tavaliselt kõige sagedasem erektsioonihäire orgaaniline põhjus.


 

Mida ise oma tervise heaks teha

Suhkruhaigus. See krooniline haigus võib põhjustada tõsiseid närvikahjustusi (neuropaatia) ja kahjustada veresooni, mis varustavad peenist verega. Kolmest suhkruhaigest mehest kahel võivad tekkida seksuaalfunktsiooni häired. Seetõttu on väga oluline hoida oma veresuhkrunäitajad normi piires ja jälgida arsti ettekirjutusi diabeedi ohjamiseks.
Närvihaigused. Selgroovigastused, sclerosis multiplex ja suhkruhaigusest või alkoholismist tingitud närvirakkude kahjustumine.
Hormonaalsed häired. Meessuguhormooni testosterooni madal tase organismis võib tekitada seksuaalfunktsiooni häireid.
Operatsioonid. Käärsoole-, jämesoole- või eesnäärmekasvajate­ lõikused ja vaagnapiirkonna kiiritusravi võivad kahjustada närvirakke ja veresooni, mille tulemusena tekivad seksuaalfunktsiooni­ häired.
Traumad. Selgroovigastused, vaagnapiirkonna luumurdude jms tagajärjeks võib olla erektsioonihäire.


Kroonilised haigused. Kui sa põed mõnda kroonilist haigust, siis küsi oma arstilt, kas see võib mõjutada sinu seksuaalelu.
 

Suguteede põletikud. Kroonilised, ravimata suguteede põletikud on üks sagedasemaid seksuaalhäirete põhjustajaid. Suguteede põletikud halvendavad verevarustust ja närviregulatsiooni­ peenise piirkonnas, lisaks mõjutab põletik negatiivselt meessugu­hormooni tootmist munandites. Krooniliste põletike korral on soovitatav kontrollida ka partneri tervislikku seisundit.
Ravimite kõrvaltoimed. Nimekiri käsimüügi- ja retseptiravimitest, mis võivad põhjustada seksuaalfunktsioonihäireid, on üsna pikk. Kui sa märkad muutusi oma seksuaalelus pärast uue ravimi kasutusele võtmist, siis küsi nõu oma arstilt võimalike kõrvaltoimete ja alternatiivravimite­ kohta.

Seksuaalse tervise enesehinnangu küsimustik meestele

Seksuaalse tervise enesehinnangu küsimustik meestele

Eelmainitud psühholoogilised põhjused võivad esineda koos ühe või mitme orgaanilise põhjusega. Ärevus, sooritusärevus, depressioon, probleemid suhetes, psühhosotsiaalsed probleemid ja psühholoogiline kurnatus võivad halvendada erektsioonivõimet. Kui mees muretseb oma seksuaalelu üle, siis see hakkabki mõjutama tema seksuaalfunktsiooni. Meestel, kel on seksuaalfunktsioonihäired, on ka mõningane depressioon ja mehed, kel on depressioon, võib olla ka seksuaalfunktsioonihäireid. Pinged partneriga, olenemata sellest, kas pinged on seotud seksuaalprobleemidega või esinevad muud, nagu rahalised või perekondlikud probleemid, võivad negatiivselt mõjutada seksuaalfunktsiooni.
 


Kel on juba aeg-ajalt esinenud probleeme potentsiga, tuleb kindlasti üle vaadata oma elustiil. On teada, et tugev alkoholitarvitamine võib kohe vähendada erektsiooni saamise võimet. Pikas perspektiivis võib see kahjustada närve, maksa ja viia hormoonid tasakaalust välja. Samuti on teada, et seksuaaleluhäireid võib põhjustada vähene liikumine. Seega on regulaarne füüsiline koormus kogu organismile, sealhulgas ka erektsioonile, väga kasulik. Kliiniline uuring näitab ka, et meestel, kes suitsetavad, on suurem tõenäosus saada seksuaalfunktsioonihäireid kui nendel meestel, kes ei suitseta.

Veel artikleid