Neljapäev , 28 märts 2024
Erakorralised uudised

Aja oma rahaasjad sel kevadel taas vormi.

Kevad on tavaliselt aeg, mil end talvisest passiivsest olekust üles raputame ja hakkame oma keha taas vormi ajama. Keha aga ei pruugi olla ainus asi, mis kevadel tähelepanu vajab – kuidas on su rahaasjade seis? Kas oled valmis ka oma rahaasjad taas heasse vormi ajama?

Kevad on tavaliselt aeg, mil end talvisest passiivsest olekust üles raputame ja hakkame oma keha taas vormi ajama. Keha aga ei pruugi olla ainus asi, mis kevadel tähelepanu vajab – kuidas on su rahaasjade seis? Kas oled valmis ka oma rahaasjad taas heasse vormi ajama?

Talve tagajärjed

Talved ei ole tavaliselt rahakoti vastu kuigi sõbralikud. Jõuluostud, küttekulud, rasketest ilmastikutingimustest tingitud või ilmakahjustustega seotud ootamatud väljaminekud, jõusaali kallis liikmemaks ja paljud teised kulutused on talve lõpuks meie rahakotis päris suure laastamistöö teinud. Kevad on seega ideaalne võimalus tagasi rööpasse saada ja rahaasjad heasse vormi ajada.

Kevadpuhastus

Mida teha? Samamood nagu sa kevadel kodus värskendava suurpuhastuse ette võtad, peaksid tegema ka oma rahaasjadega. Kuid kestev hooletu suhtumine võib tekitada aga tõelise segaduse, nii et mõnikord on väga raske selget pilti saada, kuhu täpselt kõik see raha läheb. Millest alustada?

Viis lihtsat sammu rahaasjade taas heasse vormi saamiseks

Rahaasjade kordaseadmiseks on palju võimalusi. Üldiselt võid piirata kulutusi, suurendada sissetulekut või mõlemat võimalust kombineerida, mis on enamasti ka kõige tõhusam viis. Enne kõige sellega alustamist pead aga teadma, mis üldse on su rahaprobleemide põhjus.

1. samm: tee põhjalik analüüs

Kui sa pole pööranud viimastel kuudel oma rahaasjadele eriti tähelepanu, on peaaegu võimatu aru saada, kuhu su raha kaob. Seepärast peaks su esimene samm rahaasjade kordaseadmisel olema põhjalik analüüs. Kontrolli varasemaid arveid, krediitkaardi väljavõtet, säästukontot ja võrdle neid viimase aja sissetulekuga – kas nüüd näed, kuhu kogu see raha läheb?

2. samm: tee tulevikuprognoose

Kui oled varem tehtud vigadest põhjaliku ülevaate saanud, on aeg vaadata ka tulevikku. Tuleviku prognoosimine on muidugi keeruline, kuid see on rahaasjade kordaseadmiseks väga vajalik. Pead teadma, mida tulevik toob nii kulutuste kui ka sissetulekute mõttes, ning võrdlema prognoosi varasemate finantsandmetega ja…

3. samm: planeeri

Rahaasju tasakaalus hoidvad inimesed valmistavad end alati ette selleks, mida tulevik võib tuua. See tähendab raha säästmist ootamatuteks väljaminekuteks, mis kipuvad varem või hiljem tekkima. Pane iga kuu teatud rahasumma kõrvale, isegi kui see tähendab, et pead oma üldisi kulusid natuke kärpima.

Kui leiad, et tavakulutusi on raske kärpida, mõtle sellele, kui keeruline on olukord siis, kui pead lühikese ajaga suurema summa raha kokku ajama, et parandada lekkivat katust või ostma uue auto, sest vana lihtsalt enam ei liigu.

4. samm: otsi sooduspakkumisi

Edaspidiseks raha kõrvalepanemine ja olemasolevate kulutuste kärpimine on kindlasti tõhus tee. Kui aga tahad elustiili muutmisega kaasnevat šokki pehmendada, võid proovida otsida ka eripakkumisi, selle asemel et mõnest armastatud või harjumuspärasest asjast sootuks loobuda.

Tänapäeval on tarbijatele suureks abiks turul valitsev tihe konkurents, sest müüjad peavad meelitama kliente heade ja soodsate pakkumistega. Heade pakkumiste leidmiseks võid internetis surfata. Või vaata tööle sõites, ajalehti lugedes või telerit vaadates tähelepanulikumalt reklaame. Lõpuks tasub see end alati ära…

5. samm: maksa võlad tagasi

Kui oled teinud põhjaliku analüüsi, tulevikuprognoosi, valmistunud edaspidiseks, pannes rasketeks aegadeks veidi raha kõrvale, ja ostnud vajalikke asju sooduskampaania hindadega, on aeg maksta ülejäänud rahaga ära vanad võlad.

Laenud ja võlad on mõnikord vältimatud, see on tõsi, kuid neist on kasu vaid siis, kui ostetakse tõesti suuri asju, nagu auto või kinnisvara. Kui tekitad endale uusi võlgu lihtsalt selleks, et saaksid osta igapäevaseid asju, mida väga endale soovid, kuid tegelikult ei vaja, paned oma rahakotile vaid suurema koormuse. Kui soovid oma rahalist olukorda tõepoolest parandada, maksa ära kõik vanad võlad, mis võimalik, et vältida kulukaid intresse. See võib su elustiili natukeseks ajaks küll veidi häirida, kuid pikas plaanis on see just see, mida rahaasjade taas heasse vormi saamiseks vajad.

Vaata ka:

naastrehvid

Talverehvide vahetamisega võib veel oodata

Liiklusseaduse järgi on talverehvide kohustuslik kasutusaeg lõppenud, kuid samas esineb öö- ja hommikutundidel jätkuvalt veel

LO Turi vald

Lääne päästekeskuse sündmused 26. – 27. märtsil

Järvamaa 26. märtsil kell 10.21 said päästjad teate liiklusõnnetusest Paides Allikjärve külas. Puiduhaket vedanud reka

error: Sisu on kaitstud!